List do z-cy Prezydenta m.st. Warszawy pana Jacka Wojciechowicza

Warszawa, dnia 24 stycznia 2011 roku

 

Pan Jacek Wojciechowicz 

Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

                 Szanowny Panie Prezydencie,

                    Życząc Panu sukcesów w Nowym, 2011 Roku proszę o przyjęcie –  podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych, kilku uwag związanych z Traktem Królewskim i  z działalnością Stowarzyszenia.

                   Odwiedzając Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w zimowe weekendy, przypominałem sobie jak te ulice wyglądały jeszcze kilka lat temu. Podziwiając cudowne dekoracje, równe chodniki oraz pełne lokale,  zastanawiałem się, czy różnice te dostrzegają inni. Moje obawy szybko zostały rozwiane, a sprawiły to tysiące warszawiaków, podobnie jak ja wychodząc całymi rodzinami na Trakt Królewski. Pamiętam, jak nie tak dawno przechodniów na Trakcie Królewskim w sobotnie i niedzielne popołudnia można było policzyć bez pomocy kalkulatora. Mam wrażenie, że warszawiacy mają świadomość tych i nie tylko tych zmian oraz dobrze zainwestowanych pieniędzy, czemu dali wyraz w ostatnich wyborach samorządowych. Gdyby do tych zmian dołączyła szybka reprywatyzacja mienia komunalnego, a tam gdzie jest to możliwe prywatyzacja lokali użytkowych, moglibyśmy w krótkim czasie doczekać się Salonu Warszawy na miarę Stolicy państwa europejskiego. Mam nadzieję, że ta kadencja samorządowa wystarczy na przeprowadzenie zmian i szybkie dokończenie tych procesów. 

                    Uczestnicząc w działaniach Ratusza zmieniających Trakt Królewski, Stowarzyszenie wraz z kilkoma organizacjami społecznymi od kilku lat stara się nadać temu fragmentowi Warszawy szerszy wymiar. Organizując wiele wydarzeń artystycznych na Trakcie, angażując Warszawiaków do wspólnej zabawy i do przeżyć intelektualnych, znacząco uzupełniamy ofertę miasta. Ostatnia inicjatywa z udziałem Stowarzyszenia, powołania do życia „Kwartału Muzycznego” jest tego najlepszym przykładem.  Mam nadzieję, że o idei „Kwartału” będziemy mieli okazję w niedługim czasie szerzej porozmawiać. Ten projekt od kilku miesięcy rozwija się dynamicznie, a znając zaangażowanie osób w nim uczestniczących, możemy być spokojni o jego końcowy efekt. Nam pozostaje, podobnie jak to miało miejsce w latach poprzednich, skoncentrować się na imprezach wypełniających letnie weekendy na Nowym Świecie. Aby tak się stało, musimy mieć potwierdzoną informację dotyczącą możliwości zamykania Traktu Królewskiego w letnie weekendy. Proszę mi wybaczyć, że w tak błahej sprawie zwracam się do Pana Prezydenta, ale od kilku tygodni powstało tyle wersji dotyczących funkcjonowania Traktu w związku z planowaną budową drugiej linii Metra, że już się pogubiłem.

                    Szanowny Panie Prezydencie, jeżeli mogę mieć taka prośbę, to proszę o informację o planach dotyczących Traktu w kontekście budowy drugiej linii Metra i możliwości czasowych wyłączeń Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia w letnie weekendy. Jeżeli potwierdzą się informacje o rozpoczęciu prac od lipca br. to zamkniecie Traktu dla komunikacji kołowej przynajmniej na maj i czerwiec, a co się z tym wiąże możliwość zorganizowania kilku przedsięwzięć artystycznych, może stać się kolejnym powodem do zaproszenia warszawiaków i turystów na Wspaniały Trakt Królewski.

Jeszcze raz życząc Panu wspaniałego 2011 Roku i licząc na miłą i owocna współprace w kolejnych latach,

Pozostaję z szacunkiem,

Witold Fizyta – dyr biura Zarządu Stowarzyszenia Nowy Świat.