Raoul Wallenberg – uroczystości z okazji 100 rocznicy urodzin.

 
21 maja br. na całym świecie rozpoczęto obchody 100. rocznicy urodzin szwedzkiego dyplomaty. Warto zapoznać się z życiem i działalnością „człowieka żyjącego w nieludzkiej rzeczywistości”, a zwłaszcza z Jego pobytem w ogarniętym wojną Budapeszcie. Do Budapesztu przybył 9 lipca 1944 jako sekretarz szwedzkiej ambasad. Istniała tam ponad 200-tysięczna gmina  żydowska, która w 1944 została zagrożona eksterminacją ze strony Niemców. Ratunku poszukiwano w ambasadach państw neutralnych, które udzielały Żydom pomocy poprzez przyznawanie obywatelstwa i paszportów, gwarantujących nietykalność. Działania takie prowadzone były także przez ambasadę Szwecji; dzięki działaniom Wallenberga, w połączeniu ze staraniami Nuncjatury Apostolskiej w Budapeszcie, Szwedzkiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża doprowadziły do ocalenia ok. 100 tys. Żydów. 
17 stycznia 1945 roku został aresztowany przez NKWD pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych i potajemnie wywieziony do Moskwy. Radzieckie MSZ poinformowało ambasadę szwedzką, że "podjęto środki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa panu Raoulowi Wallenbergowi". Wallenberg trafił do więzienia na Łubiance, później zaś na Lefortowskiej. Od współwięźniów Wallenberga, którzy potem przedostali się na Zachód, wiadomo, że Wallenberg pozostawał w Moskwie do wiosny 1947, później najprawdopodobniej wysłano go na Syberię. Według teorii węgierskiego historyka Christiana Ungvaryego zarzut szpiegostwa był wyłącznie pretekstem, podczas gdy w rzeczywistości Wallenberga aresztowano, ponieważ posiadał wiedzę na temat zbrodni katyńskiej.
Uroczystości rocznicowe zorganizowały Ambasady Izraela, Szwecji i Węgierskiej Republiki. Z wielkim honorem Stowarzyszenie Nowy Świat przyjęło zaproszenie do udziału w uroczystościach. Biuro Zarządu Stowarzyszenia wyraża wdzięczność za udział w ceremonii rocznicowej w Teatrze Żydowskim w Warszawie Firmom: Blikle i Nespresso.
Biuro Zarządu Stowarzyszenia Nowy Świat