Co warto wiedzieć o transporcie zwłok?

Przystąpienie do organizacji pogrzebu będzie związane każdorazowo z koniecznością załatwienie wszelkiego rodzaju najważniejszych formalności. Tymi zdecydowanie najbardziej istotnymi okazuje się z pewnością konieczność zorganizowania transportu zwłok. Będzie on wyglądał zupełnie inaczej w zależności od tego, czy odbywać się ma na terenie Polski, czy też na terenie kraju zagranicznego.

Transport zwłok – jak on wygląda?

W przypadku konieczności transportowania zwłok na terenie Polski, przepisy które obowiązują w obecnym czasie, pozwalają tak naprawdę na transport środkami transportowymi bez konieczności uzyskiwania specjalnych zezwoleń. W takiej sytuacji więc, zaraz po stwierdzeniu faktu zgonu jak również przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji, wybrany zakład pogrzebowy będzie się zajmował realizacją transportu ciała. Konieczne jest w tym celu użycie odpowiedniego pojazdu, który jest w odpowiedni sposób oznakowany i który będzie przewoził zwłoki do wybranego prosektorium, lub też do chłodni. Wszystko to jednak są obowiązujące zasady w sytuacji, kiedy to transport ma się odbywać na krótkie odległości. W przypadku jednak, kiedy to zwłoki mają być przewiezione na odległość która przekraczać będzie 60 kilometrów – na przykład pomiędzy miastami, konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia, które wydaje powiatowy inspektor sanitarnym. Podobne zezwolenie okazuje się być konieczne również, kiedy to sprawny transport zwłok z Wrocławia ma się odbywać bądź drogą kolejowa, lotnicza, a także z wykorzystaniem drogi morskiej.

Pandemia, która zaczęła się dwa lata temu, wprowadziła jednak szereg dodatkowych przepisów związanych przede wszystkim z przewiezieniem zwłok osób zmarłych właśnie na Covid-19, lub też w przypadku podejrzewania zachorowania na tą właśnie chorobę, nie związanego jednak ze zgonem. W takiej sytuacji, zwłoki jeszcze przed transportem, powinny być umieszczane w specjalnych workach, jak również powinny być poddane odkażaniu. Również sama trumna zapakowana powinna być w takiej sytuacji w specjalną warstwę z nieprzepuszczalnego tworzywa sztucznego. W obecnym czasie, zupełnie inaczej niż kiedyś pochodzi się do kwestii związanej z transportem zwłok. Coraz częściej zwraca się bowiem uwagę na to, aby podczas takie właśnie procedury zastosować się do wszystkich, obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Transport zwłok, powinien być przeprowadzony w zupełnie inny sposób w sytuacji, kiedy to ma się odbywać na terenie jednego kraju, a jeszcze inaczej, kiedy to obejmować ma transport zagraniczny. Zwłoki, wymagają również specjalnego zabezpieczenia w sytuacji transportu na większe odległości.

Więcej informacji na temat transportu zwłok znajdą Państwo na www.adoria.pl – zapraszamy.