Explainer video – dobre pokazanie firmy

explainer video

Każda firma posiada tak zwany mit założycielski. Obecnie często jest to ,,pracowałem w korporacji, ale teraz założyłem własny biznes z ekologicznymi warzywami”, czy też ,,poznaliśmy się na studiach i chcieliśmy zrobić coś razem”, co jest charakterystyczne dla starty-upów, czyli wschodzący firm technologicznych.

Explainer video jest popularne

explainer videoPracownicy firm opowiadają w wywiadach i artykułach jak udało się im osiągnąć sukces, jak ciężko im było na początku, co musieli zrobić, żeby być tu gdzie teraz są. Jednak słowo pisane nie ma takiej siły przekazu jak materiał z obrazem i dźwiękiem. Dlatego też coraz częściej można natknąć się na explainer video. Jest to zazwyczaj kilkuminutowy film, w którym, właściciele przedstawiają proces zakładania filmy, a pracownicy wypowiadają się na temat pracy w przedsiębiorstwie. Wideo może być fabularne, animowane lub łączące te dwa gatunki. Animacja szczególnie się przydaje w firmach technologicznych i przemysłowych, które dzięki niej mogą pokazać proces produkcyjny, jak powstaje dany produkt, czy jak coś będzie działać. Animacja może być także stosowana przez firmy z branży kreatywnej, takie jak agencje reklamowe, eventowe, czy zajmujące się projektowaniem graficznym. Wtedy użycie animacji czy efektów specjalnych uatrakcyjnia film.

explainer videoFabularny explainer video jest jednak bardziej popularny. Najczęściej jest on kręcony w nowoczesnej siedzibie firmy. Pracownicy są ubrani elegancko i odświętnie w garnitury, koszule czy garsonki. Nie muszą to być ,,sztywne” stroje, ale nie można się też prezentować w dresie czy rozciągniętym swetrze. Historia przedstawiona w filmie powinna być ciekawie opowiedziana. Musi się zacząć od pomysłu na założenie firmy, a kończyć się na obecnych sukcesach. Warto jest przygotować wcześniej scenariusz, żeby kręcenie materiału poszło szybciej, niż by to było w przypadku improwizacji. Całość powinna być zmontowana tak, by nie było żadnych przestojów ani dłużyzn, nie może być jednak zbyt szybki, żeby nie dało się nadążyć za migającymi obrazkami. Dobre explainer video powinno trwać kilka minut. Zbyt długi film sprawi, że oglądający nie będą chcieli zobaczyć go do końca lub będą przeskakiwać w momentach które ich mniej interesują, zatem również film nie zostanie w pełni zobaczony.

Zbyt krótki filmik nie pozostawi jednak miejsca na wytłumaczenie całej genezy filmy. Sugerowana długość projektu to kilka minut. Nie mniej niż trzy, ale też mniej niż dziesięć. W takich ramach pokazać da się firmę z jak najlepszej strony, a przy tym nie zanudzi się oglądających.

Więcej o technice explainer video na: https://m8house.com/