Jak pracuje drukarka laserowa?

drukowanie

Drukarki laserowe w ostatniej dekadzie stały się popularne wśród osób prywatnych. Wynika to z większej popularności drukarek ogółem, a także z rozwoju technologii druku laserowego, dzięki któremu stał się on tańszy i bardziej powszechny. Mimo popularności drukarek laserowych niewiele osób wie, jak one działają – wiedza większości ogranicza się do świadomości, że korzystają one z tonerów w proszku, nie płynnego tuszu.

Każda drukarka laserowa posiada trzy główne zespoły, które ze sobą współpracują:

  • zespół przetwarzający dane z komputera na informację dla sterownika lasera,
  • zespół „zaczerniania papieru”, w którego skład wchodzi m.in. toner,
  • mechanizm podający papier.drukarka laserowa

Toner ze zbiornika przejmowany jest przez wałek magnetyczny, który nadaje mu odpowiedni ładunek elektrostatyczny. Ilość podawanego tonera zależna jest od pracy listwy podającej. Wałek podaje toner do bębna światłoczułego, naładowanego elektrostatycznie przez elektrodę ładującą. Toner przylega do bębna tylko w miejscach wskazanych przez laser na podstawie informacji przekazanej z komputera. Obracający się bęben nanosi toner na kartkę papieru – toner opada dzięki działaniu elektrody rozładowującej. Dalszy obrót bębna sprawia, że wchodzi on w kontakt z listwą czyszczącą, która usuwa z jego powierzchni resztki tonera zanim znów zostanie on naładowany przez elektrodę ładującą i pokryty tonerem.

Toner naniesiony na kartkę nie jest jeszcze utrwalony, więc łatwo mógłby spaść z papieru. Utrwalenie następuje dzięki obróbce termicznej, czyli zwykle wtedy, gdy kartka przechodzi między wałkiem dociskowym a wałkiem grzewczym. Na tym etapie następuje „wprasowanie” tonera w kartkę.

Na jakość druku mają przede wszystkim wpływ: sama jakość urządzenia oraz zastosowane tonery do drukarek laserowych – oryginalne tonery dają zawsze podobne wyniki, a w toner do drukarki laserowejprzypadku ich tańszych zamienników czasem możliwa jest nieco niższa jakość wydruku. Pewien wpływ ma także użyty papier, jednak dla przeciętnego użytkownika czarno-białej drukarki laserowej standardowy papier do kserokopiarek w zupełności wystarczy. Wyższa jakość potrzebna jest tylko w przypadku wydruków kolorowych czy też posiadających dużą ilość drobnych detali, z oddawaniem których przeciętna drukarka laserowa radzi sobie gorzej niż jej atramentowy odpowiednik.

Tonery znajdziemy w bardzo dobrej cenie pod adresem tonerydodrukarek.pl